MENU
Co należy rozumieć pod pojęciem logistyki kontraktowej?
Jesteś tutaj: BLOG Co należy rozumieć pod pojęciem logistyki kontraktowej?

Co należy rozumieć pod pojęciem logistyki kontraktowej?

Prowadzisz firmę i chcesz zaoszczędzić czas oraz pieniądze na posiadaniu magazynu? A może nie masz środków, aby zainwestować we własne magazyny i aby ponosić koszty ich utrzymania oraz ubezpieczenia? Nie stać cię jeszcze na zatrudnienie dodatkowych pracowników do obsługi magazynu? Nie musisz się martwić, receptą jest logistyka kontraktowa! Sprawdź w naszym wpisie, czym jest, jakie usługi obejmuje oraz jakie są jej zalety.

Czym jest logistyka kontraktowa?

Logistyka kontraktowa to całościowa usługa logistyczna, polegająca na długoterminowym i kompleksowym zarządzaniu centralnym magazynem klienta. Operator logistyczny zatem nie tylko obsługuje łańcuchy dostaw, lecz również zapewnia przestrzeń na towary, odpowiada za ich wyładunek oraz dekonsolidację, a także za kompletację, zabezpieczenie przesyłek oraz ich wysyłkę do odbiorcy. Utrzymuje porządek w magazynie, przyporządkowując towar do odpowiednich kategorii na regałach, kompletuje zamówienie pod wymagania odbiorcy oraz przygotowuje je do dystrybucji. W zależności od rodzaju umowy, podpisanej z klientem, logistyka kontraktowa może obejmować również inne, bardziej skomplikowane działania, takie jak zarządzanie punktami sprzedaży, etykietowanie, foliowanie, oznaczanie cen, fakturowanie, a nawet obsługę posprzedażową. Tak rozległa działalność jest możliwa dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu, pokazującemu przepływów towarów na magazynie, monitorującemu stan towarów w magazynie oraz śledzącemu drogę, którą pokonuje przesyłka. Pomaga on również zorganizować pracę osobom, zatrudnionym w magazynie.

Co wchodzi w zakres logistyki kontraktowej?

W zakres logistyki kontraktowej wchodzi między innymi:

  • krótko i długookresowe składowanie towarów,
  • przeładunek kompletacyjny,
  • obsługa sklepu internetowego,
  • obsługa kampanii POSM.

Krótko lub długookresowe składowanie towarów polega przechowywaniu towaru w magazynie, będącym własnością operatora logistyki, a następnie jego transport do magazynu sprzedawcy lub dystrybutora, w którym zamówienia są kompletowane do wysyłki. Przeładunek kompletacyjny z kolei oznacza odbiór, przechowywanie towaru, jego komplementację, przeładowanie towaru i przygotowanie do wysyłki. Stosunkowo rozbudowaną formą logistyki kontraktowej jest prowadzenie sklepu internetowego klienta. W tej formie współpracy operator logistyczny magazynu przejmuje na siebie wszystkie procesy związane z obsługą sklepu. Odbiera je zatem od producenta, magazynuje, kompletuje zamówienie, a następnie wysyła do końcowego klienta. Operator logistyczny, oferujący logistykę kontraktową może także zająć się kampanią reklamową, dostarczając materiały marketingowe do wskazanych przez klienta punktów. Wówczas operator przechowuje gotowe materiały, dystrybuuje je, a następnie odbiera i albo utylizuje, albo przechowuje.

Jakie zalety logistyki kontraktowej?

Logistyka kontraktowa posiada mnóstwo zalet, zwłaszcza dla nowych podmiotów gospodarczych na rynku. Pieniądze, zaoszczędzone na inwestycji we własny magazyn, jego utrzymywanie i ubezpieczenie, a także pieniądze, zaoszczędzone na zatrudnieniu pracowników możesz zainwestować w reklamę i marketing, dzięki czemu szybko staniesz się rozpoznawalny na rynku. Logistyka kontraktowa pozwoli również firmom już działającym rozbudować ich asortyment oraz zapewnić dobrą jakość obsługi klienta. Koszty stałe znajdować się będą na tym samym poziomie, a łańcuch dostaw stanie się uproszczony.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty logistyki kontraktowej oraz innych usług z zakresu magazynowania i dystrybucji towarów.